Zgierz – miasto w sercu Polski

Zgierz szczyci się kilkusetletnią historią. Jest jednym z najstarszych miast w województwie łódzkim. Starszym nawet od pobliskiej Łodzi. Mocna strona Zgierza to jego korzystne położenie w centrum Polski, na skrzyżowaniu głównych krajowych i międzynarodowych szlaków komunikacyjnych: przebiega tu droga krajowa nr 91, a w niedalekiej odległości biegną dwie autostrady – A1 i A2. Ponadto, miasto zlokalizowane jest w pobliżu Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta w Łodzi, który prowadzi obsługę pasażerską i cargo. Zgierz jest także dobrze skomunikowany z Lotniskiem Chopina w Warszawie, położonym w odległości ok. 130 km.

Zgierz z lotu ptaka

Gospodarka i inwestycje

Zgierski przemysł tworzą firmy reprezentujące m.in. branże: tekstylną, metalową, chemiczną i poligraficzną. W granicach miasta znajduje się jeden z najlepiej usytuowanych przemysłowych terenów inwestycyjnych w Polsce – Park Przemysłowy Boruta Zgierz (położony w odległości 3 km od autostrady A2 i około 15 km od skrzyżowania z autostradą A1). Na jego obszarze znajdują się: bocznica kolejowa, elektrociepłownia i nowoczesna oczyszczalnia ścieków.

Dobrze przygotowane zaplecze techniczne i pomocny samorząd stwarzają dogodne warunki do rozwoju przedsiębiorczości. Oferta inwestycyjna miasta zawiera pakiet kilkudziesięciu nieruchomości o różnorodnym przeznaczeniu. W jego skład wchodzą zarówno nieruchomości o sprecyzowanej formie zagospodarowania, już oferowane do sprzedaży, jak i tereny będące w fazie przygotowania do inwestycji.

Turystyka i rekreacja

Jedną z największych atrakcji turystycznych Zgierza jest Park Kulturowy „Miasto Tkaczy”
– unikatowy w skali kraju zespół XIX-wiecznych drewnianych domów tkaczy zlokalizowanych w centrum miasta, w obrębie ulic Narutowicza i Rembowskiego. Na obszarze obejmującym zabytkowy układ przestrzenny, przywrócona została historyczna zabudowa Rynku Nowego Miasta – przeniesiono oraz poddano renowacji i konserwacji cztery domy tkaczy, a także odtworzono XIX-wieczny charakteru obu ulic (latarnie gazowe, bruk). W odrestaurowanych domach tkaczy mieszczą się: Muzeum Miejsca, Dom Turysty, Galeria Sztuki, wystawa: „Dziecięcy świat, zabawki z dawnych lat”, restauracja, sala konferencyjna oraz Centrum Konserwacji Drewna.

Wystawa Lalek Zgierz

Miasto dysponuje dobrze rozwiniętym zapleczem noclegowym (motele, hotele w tym także obiekty 3-gwiazdkowe) oraz dużą bazą sportowo-rekreacyjną, m.in. halami sportowymi, basenami, boiskami Orliki, trawiastym stokiem do zjazdów na tzw. mountainboardzie, oświetlonym stokiem narciarskim z dwoma wyciągami orczykowymi, a także parkiem linowym, polem do mini golfa i siłownią zewnętrzną w parku miejskim.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy

Kultura

Każdego roku w Zgierzu odbywa się szereg cyklicznych imprez cieszących się uznaniem
i renomą zarówno w regionie, jak i na terenie całego kraju. Wśród najważniejszych wydarzeń wymienić należy: Zgierski Kaziuk – plenerowa impreza poświęcona wileńskim tradycjom, na wzór słynnych „Wileńskich Kaziuków”; Otwarcie sezonu motocyklowego – wydarzenie skierowane do miłośników jednośladów; Zgierskie Spotkania Taneczne „Drgania Przestrzeni” – ogólnopolska impreza, w której udział biorą dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne; Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” – festiwal kina niezależnego; Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” – jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju, którego ideą jest propagowanie kultury alternatywnej; Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej ZDERZAK – przegląd twórczości amatorskich zespołów wykonujących muzykę z zakresu: rock i rock-metal. Ponadto, corocznie obchodzone jest Święto Miasta Zgierza – największa odbywającą na terenie miasta plenerowa impreza. Wydarzenie uświetniają koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Imprezie towarzyszy jarmark handlowy, a także szereg innych atrakcji.

Koncert Kaziukowy

ZAPRASZAMY SERDECZNIE !

Herb Zgierz
Urząd Miasta Zgierza

 

Komentarze

0
Brak komentarzy.