Niecałe 40 kilometrów od Lublina, niedaleko Lubartowa znajduje się Kozłówka. Od ponad 70 lat działa tu jedno z najpopularniejszych polskich muzeów-rezydencji: Muzeum Zamoyskich. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje ponad 20 hektarów. Turyści mogą odpocząć w parku oraz zwiedzać ekspozycje, zlokalizowane w budynkach pamiętających wiek XVIII.

Pałac w Kozłówce wybudowano w latach 1735–1742 dla rodziny Bielińskich. Autorem projektu architektonicznego, utrzymanego w modnej ówcześnie konwencji francuskiej między dziedzińcem a ogrodem, był Józef Fontana. W roku 1799 obiekt przechodzi na własność XI ordynata zamojskiego, Aleksandra. Najważniejszą postacią w historii pałacu w Kozłówce nie jest jego pierwszy właściciel, ale jego krewniak, Konstanty Zamoyski (1846–1923).

widok

To dzięki jego staraniom, na przełomie XIX i XX wieku, zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce został rozbudowany i przekształcony w rodową rezydencję reprezentacyjną. W takim kształcie Kozłówka przetrwała do dziś. W roku 1903 majątek kozłowiecki uzyskał status ordynacji. Rodzina Zamoyskich mieszkała w Kozłówce do roku 1944. Z obawy przez zbliżającym się frontem ostatnia właścicielka majątku, Jadwiga Zamoyska wraz z dziećmi wyjechała do Warszawy. Do stolicy zostały też przewiezione najcenniejsze dzieła sztuki, które przepadły w powstaniu warszawskim. W listopadzie 1944 roku pałac w Kozłówce został przekształcony w pierwsze muzeum na ziemiach wyzwolonych. Pozostałe budynki zespołu (oficyny) zostały zajęte na potrzeby szkoły oraz ochronki – późniejszego domu dziecka. W roku 1955 Muzeum kozłowieckie przekształcono w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ponownie pałacowe wnętrza można było zwiedzać od roku 1977. W roku 1992 nazwa Muzeum została zmieniona na obecną, czyli Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

wystawa
Muzeum ma uregulowaną sytuację prawną. W roku 2009 została zawarta ugoda ze spadkobiercami rodziny Zamoyskich. W zamian za rekompensatę finansową zrzekli się oni roszczeń wobec Kozłówki.
Popularne wśród turystów muzeum może poszczycić się wieloma nagrodami, m.in. medalem Europa Nostra (rok 1998,) oraz statusem Pomnika Historii (rok 2007).

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych polskich muzeów-rezydencji. Wchodząc na teren pałacu przez bramę główną z herbem rodu Zamoyskich („Jelita”) poddajemy się urokowi miejsca. Wrażenie świetności tego zabytku potęguje oryginalny wystrój pałacowych pomieszczeń z przełomu XIX i XX wieku. To kolekcja rzemiosła artystycznego (meble, porcelana, tkaniny), ale także malarstwa i rzeźby. Wszystkie sale pałacu urządzono z dbałością o szczegóły. Turyści mogą zajrzeć m. in. do Gabinetu Hrabiego Konstantego Zamoyskiego, Sypialni Hrabiny, Salonu Czerwonego, a także Łazienki, Jadalni i Biblioteki.

wystawa

 

Dodatkowo zwiedzający Muzeum mają do dyspozycji Kaplicę, budynek Teatralni z wystawami czasowymi, Powozownię oraz jedyną w Polsce Galerię Sztuki Realizmu Socjalistycznego. Chwilę relaksu zapewnia pałacowy park m.in. z pomnikowymi dębami i wiązami, rozarium czy też plac zabaw dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją Muzeum są bażanty oraz pawie. Te ostatnie można spotkać dumnie kroczące alejkami.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest czynne od połowy marca do ostatnich dni listopada. Radzimy więc nie zwlekać i udać się w tę niezwykłą podróż. W Kozłówce miniony czas zatrzymał się jak w kawałku złocistego bursztynu.

 

Komentarze

0
Brak komentarzy.