W SERCU PUSZCZY NOTECKIEJ

Puszcza Notecka zwana także Nadnotecką stanowi zwarty kompleks leśny będący jednym z największych w Europie obszarów wydm porośniętych litymi borami sosnowymi. Puszcza obejmuje dużą część Gminy Wieleń (117,6 tys. ha), z czego znaczna część (19 103 ha) należy do Nadleśnictwa Potrzebowice.

Okoliczne lasy obfitują w jagody i grzyby. Można w nich znaleźć rzadkie i chronione gatunki – mleczaja rydza, smardza jadalnego i wiele innych. Na terenie nadleśnictwa szczególnie interesujące są pomniki przyrody i miejsca specjalnej ochrony, takie jak torfowiskowy rezerwat przyrody „Wilcze Błoto” znajdujący się między Hamrzyskiem, a Kruczem.

Gmina Wieleń swoje położenie uznaje za największy atut, bowiem są to niezwykle malownicze tereny położone w samym sercu Puszczy Noteckiej. W tym sercu puszczy leży wieś Biała (dawna  osada śródleśna i jedna z najstarszych w gminie miejscowości- wzmiankowana w 1298 roku jako „Babia Góra”). Zewsząd jest otoczona lasami puszczy, a jednym brzegiem „dotyka”jeziora Białe. Na plaży nad jeziorem w Białej znajduje się wyjątkowy kamień, który w symboliczny sposób wyznacza środek wielkiej puszczy. Z uwagi na gniazdujące w pobliżu stada siwych czapli, dzikich kaczek, czy rzadko już spotykanego orła bielika tereny te w 1978 r. zostały uznane za strefę ciszy. Latem 1977 r. nad tutejszym jeziorem spędzał urlop Kardynał Karol Wojtyła. Było to w rok przed wyborem Papieża Polaka na Stolicę Piotrową. Piękno terenów Puszczy Noteckiej wywarło duże wrażenie na Ojcu Świętym Janie Pawle II, dlatego w 1988 roku przysłał Błogosławieństwo dla mieszkańców i przy każdej sposobności pozdrawiał pielgrzymów przybywających do Watykanu z tych terenów. W miejscu dawnego obozowiska, na skarpie nad jeziorem (na terenie Leśnictwa Rosko) zbudowano drewnianą kapliczkę Kard.

Karola Wojtyły, często odwiedzaną przez pielgrzymujących do Sanktuariów Maryjnych. Ciąg jezior: Białe- Mileczki- Górne- Bąd- Księże- Małe- Wielkie-Główki nazwany został przez mieszkańców „Szlakiem Papieskim” i tym szlakiem wodnym odbywają się spływy kajakowe.

W 1992 roku miał miejsce wielki pożar Puszczy Noteckiej. Przyczyną pożaru były iskry z zablokowanych hamulców pociągu. Pożar trwał 8 godzin i strawił 5770 ha, a  sprzyjała temu przede wszystkim długotrwała susza, kiedy to wilgotność wynosiła 4%, a temp. 38 stopni. W nocy drastyczną sytuację ratowania i gaszenia przerwała sama przyroda. Spadł potężny deszcz, który ugasił ogień, dlatego ludzie z tych terenów zawsze wdzięczni pozostaną Matce Bożej za cudowne ocalenie Puszczy Noteckiej od wielkiego pożaru. W miejscu dawnego pożarzyska dzisiaj rośnie już dorodny las, który można podziwiać z wieży widokowej przy drodze Potrzebowice- Miały. Będąc na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice warto zwiedzić przy okazji Izbę Edukacji Leśnej w Potrzebowicach oraz Izbę Historii Regionalnej w Miałach.

KRAINA ŚRÓDLEŚNYCH OCZEK WODNYCH I JEZIOR

Wędrując po Ziemi Wieleńskiej, której historia sięga XII wieku spotkamy prawdziwe perły – najcenniejsze zabytki- drewniane kościoły, stylowe dworki i okazałe budynki z dekoracją secesyjną (gdy Wieleń był stolicą powiatu w latach 1887- 1919). W Dzierżążnie Wielkim i Małym oraz w Kocieniu Wielkim przetrwały piękne kościoły z pruskiego muru, a w Herburtowie XVIII- wieczny kościół drewniany. Warto zabytkom poświęcić więcej czasu, bowiem niezapomniane przeżycia czekają tu na miłośników historii  i tradycji regionu.

Gmina Wieleń leży w Dolinie Noteci, w północno- zachodniej części atrakcyjnej turystycznie Wielkopolski. Urokliwe położenie Wielenia i jego dziewiętnastu wsi sołeckich oraz kilku osad leśnych, a przy tym występowanie na tym terenie wyłącznie przemysłu lekkiego, decyduje o ekologicznym charakterze gminy. Przy powierzchni 428,32 km2 jest to gmina największa obszarowo w całym województwie. Ponad połowę tej powierzchni, bo aż 67% zajmują lasy z obszarami chronionego krajobrazu oraz obszarami specjalnej ochrony Natura 2000. Teren jest wyjątkowo urozmaicony i bogaty w walory przyrodniczo- krajobrazowe. Jest tu kilkanaście jezior i kilka rzek.

Królową jest płynąca ze wschodu na zachód Noteć, która naturalnie dzieli gminę na części prawobrzeżną i lewobrzeżną, i której dopływy Miała i Bukówka- dopełniają sieć wodną. Obie mają zupełnie odmienny charakter wyznaczany przez teren ich dorzecza. Miała toczy swe leniwe wody na południu gminy, wśród piaszczystych równin Puszczy Noteckiej i zasila po drodze kilka jezior, a górski charakter Bukówki wynika z mocno pofałdowanego terenu na północ od Doliny Noteci. Roztaczają się tu niezapomniane widoki, które mogą zauroczyć każdego w tej krainie śródleśnych oczek wodnych i czystych jezior z bogatym zapleczem gospodarstw agroturystycznych. Te gospodarstwa to oaza ciszy i spokoju dla wszystkich, którzy pragną oderwać się od miejskiego zgiełku.

Spacerując po gminie trafimy nad brzegi jeziora Dzierżążno w Dzierżążnie Wielkim z urokliwą plażą i wiejskim amfiteatrem. Można stąd zaplanować wyprawę profesjonalnie oznakowanymi szlakami do uprawiania nordic walking i narciarstwa biegowego. Coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący adepci nordic walking, jak i wprawni zawodnicy tej dyscypliny sportu. Trasy powstały w ramach projektu „Z kwiatka na kwiatek”, łącząc się w pętle i pętelki między poszczególnymi wsiami i gospodarstwami agroturystycznymi.

Wszystkie one serdecznie zachęcają turystów, proponując miłym gościom różnorodną ofertę sportowo- rekreacyjną.

Gmina Wieleń Opracowanie: Hanna Forbrich
insp. ds. promocji i rozwoju Gminy Wieleń
www.wielen.pl

 

Komentarze

0
Brak komentarzy.