Źródło wrażeń – tak w dwóch słowach można opisać Muszynę, jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się kurortów uzdrowiskowych ostatnich lat w Polsce.
To malownicze miejsce na południu kraju przy granicy ze Słowacją posiada ponad 725 lat historii i tradycji.

Niegdyś „Państwo Muszyńskie”, stojące na straży granic współcześnie jest krainą pięknych krajobrazów, niebywałych atrakcji oraz posiada wiele interesujących zabytków w tym jeden wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Muszyna - Widok z Góry Zamkowej
Od lat Muszyna, Złockie i Żegiestów, trzy uzdrowiska na terenie jednej gminy, są chętnie wybieranymi miejscami na kuracje lecznicze i rehabilitacyjne. Wysoki standard opieki medycznej, nieskazitelnie czyste powietrze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, górski klimat oraz nowoczesna infrastruktura turystyczno-uzdrowiskowa potęgują wrażenia osób, które przyjechały tutaj aby zaznać ciszy, spokoju i relaksu od pędu codziennego życia. Idealnym do tego miejscem są parki zdrojowe.

W jednym z nich znajdują się Ogrody Sensoryczne inaczej nazywane Ogrodami Zmysłów. Wykorzystywane są nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niewidomych, jak i osób z zaburzeniami psychofizycznymi czy z upośledzeniem umysłowym. Zaprojektowane są tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe. Oprócz funkcji poznawczej pełnią one podobną rolę, co ogrody przeznaczone do hortiterapii, poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych.

wWidok Muszyny z lotu ptaka

Spośród siedmiu stref tematycznych w ogrodach na szczególną uwagę zasługuje strefa ruchu z plenerowymi siłowniami. Dzięki specjalnie dobranym przyrządom można tutaj wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe. Jest to szczególnie upodobane miejsce przez osoby starsze, które poprzez ruch wspomagają efekty kinezyterapii oferowane przez sanatoria. To nie jedyne siłownie plenerowe w uzdrowisku. Kolejne znajdują się wzdłuż malowniczych kaskad wodnych leżących u podnóża zamku górującego nad miastem oraz w centrach miejscowości turystycznych Milik i Szczawnik.

Muszyna może poszczycić się także wspaniałym ogrodem pełnym posągów i rzeźb przedstawiających muzy i bogów z greckiego Panteonu. W tym magicznym miejscu, gdzie tylko szum strumyka i śpiew ptaków przerywają błogą ciszę można poczuć się przez chwilę niczym antyczny Perseusz wkraczający do ogrodu Meduzy.

Kolejną atrakcją, która zostanie udostępniona do zwiedzania turystom jeszcze w czerwcu tego roku będą Ogrody Biblijne. Mistrzowskie dzieło ogrodnictwa zostanie przedstawione w konwencji trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich.

Ogrody Zmysłów
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna słynie jednak przede wszystkim ze znakomitych wód mineralnych wykorzystywanych już w XVIII w. Nazywane są przez lokalną społeczność „płynnym złotem”. W istocie są bogactwem, smaku, cennych pierwiastków i minerałów tak bardzo potrzebnych człowiekowi w zachowaniu równowagi mikro i makroelementów w organizmie. Gościnność Muszynian znana jest od wieków i powszechnie wiadomo, że każdy kuracjusz czy strudzony podróżnik nieodpłatnie i do woli może kosztować tutejszych wód mineralnych i cieszyć się dobrym zdrowiem. Ciekawostką jest fakt, że na terenie kurortu znajduje się najwięcej złóż wód mineralnych spośród wszystkich małopolskich uzdrowisk. Nic więc dziwnego, że ma tutaj swoją siedzibę, aż osiem rozlewni wód mineralnych, a ich marki rozpoznawalne są w kraju jak i poza jego granicami.

Rynek w Muszynie
Wody mineralne są na tyle ważnym aspektem życia Muszyny, że co roku początkiem sierpnia organizowany jest tutaj Festiwal Wód Mineralnych. Podczas kilku upalnych dni lata w trakcie Festiwalu amfiteatr zdrojowy zmienia się w największą w regionie plenerową pijalnię wód mineralnych. To doskonała okazja dla koneserów dobrej wody i dobrej zabawy. W wydarzeniu biorą udział najbardziej liczący się na rynku producenci wód mineralnych z całej Polski. Dla zgromadzonej publiczności przygotowany jest specjalny kilkudniowy program artystyczny z udziałem topowych gwiazd polskiej sceny muzycznej i rozrywkowej. O tym, że Muszyna jest idealnym miejscem na zregenerowanie swoich sił witalnych o każdej porze roku najlepiej jest przekonać się samemu przyjeżdżając tu na krótszy lub dłuższy wypoczynek.

 

Komentarze

0
Brak komentarzy.