Gmina Łobez położona jest w środkowej części Pomorza Zachodniego, w powiecie łobeskim nad rzeką Regą.
Gmina zajmuje obszar 228 km2, leżący na styku Wysoczyzny Łobeskiej i Pojezierza Drawskiego, najciekawszych obszarach województwa zachodniopomorskiego.

widok
Do dziedzictwa kulturowego Łobza należą: późnogotycki kościół farny z XV w. i domy ryglowe z XVIII i XIX w. W każdej niemal wsi odnajdujemy pamiątki przeszłości w postaci dworków (Zajezierze, Łobżany), parków podworskich z pomnikami przyrody (Zachełmie), oraz wiejskich kościółków. Wskazać tu można chociażby piękny kościół w Wysiedlu (XVI w.), z cennym renesansowym ołtarzem protestanckim (XVII w.), oraz kościół w Dobieszewie (XVI w.), z drewnianym tryptykiem (XIII w.). Na szczególną uwagę zasługuje także holenderski wiatrak w Poradzu (XIXw.) i poniemiecki cmentarz w Przyborzu (XIX/XX w.).
Ogromnym skarbem Ziemi Łobeskiej jest środowisko naturalne. Malownicze tereny sprzyjają wycieczkom pieszym, rowerowym i konnym. Edukacji ekologicznej, turystyce i rekreacji służy leśna ścieżka edukacji ekologicznej.
Wytyczono również trasy rowerowe, prezentujące łobeskie cuda przyrody nieożywionej i ożywionej. Szlak „Doliną rzeki Regi” przebiega malowniczą doliną rzeki o wysokich, stromych zboczach z licznymi wąwozami, parowami i jarami, porośniętymi starym lasem. Trasa „Rezerwaty i pomniki przyrody” prowadzi do najciekawszych obiektów florystycznych Ziemi Łobeskiej, np. Kniewskie Błoto, aleja lipowa Zachełmie – Meszne, czy rezerwat nad jez. Piaski. Szlak „Zabytkowe Kościoły Wiejskie”
prezentuje zabytki sakralne parafii Łobez i parafii Zajezierze. Na trasie mijamy cztery kościoły wiejskie. Szczególną uwagę zwraca świątynia pw. Świętej Trójcy w Wysiedlu z ciekawą ornamentyką sakralną, stanowiący „perełkę” architektury manierystycznej.
Szlak „Łobeskie Stada Koni” łączy ośrodki konne w Łobzie i Boninie. Trasa jest krótka, wytyczona leśnymi duktami, miejscami bywa trudna. Prowadzi przez teren Stada Ogierów w Łobzie-Świętoborcu oraz wieś Bonin, gdzie funkcjonują ośrodki konne. Warto też zwrócić tu uwagę na ruiny młyna nad rzeką Brzeźnicką Węgorzą, zwane Białym Młynem.

Hala

Szlak „Dziedzictwa Techniki i Architektury” wytyczono z myślą o zaprezentowaniu budynków, budowli i urządzeń będących lokalnym dziedzictwem architektury i techniki, pochodzących z XIX i XX w.
Na trasie warto zwrócić uwagę m.in. na pałac w Łobżanach, elektrownię wodną i wiadukty kolejowe w Prusinowie, wiatrak holenderski w Poradzu, czy pałac w Klępnicy. Szlak biegnie pięknymi lasami Nadleśnictwa Łobez i Nadleśnictwa Świdwin, wiedzie przy jeziorach Klępnicko, Słonowice i Pęczerzyno oraz przecina rzeki Regę, Starą Regę i Łożnicę. Niemal w całości przebiega drogami polnymi i duktami leśnymi, w niewielkim stopniu utwardzonymi (asfalt, bruk).
Trasa nie jest szczególnie trudna do pokonania. Miejscami tylko zdarzają się piaszczyste odcinki. Płaski w przeważającej części obszar Wysoczyzny Łobeskiej urozmaica dolina rzeki Regi; szczególnie na odcinku Łobżany – Poradz oraz Lipce – Słonowice.

Szlak rowerowy ( MTB) dla rowerów górskich to szlak trudny, przeznaczony do uprawiania turystyki rowerowej, jak również do rozgrywania zawodów MTB. Prowadzi drogami i przecinkami leśnymi Nadleśnictwa Łobez , prezentując wspaniałe walory przyrodnicze i geograficzne Ziemi Łobeskiej.
Gmina Łobez posiada dwie trasy Nordic Walkingowe oznakowane pod Patronatem Europejskiej Stolicy Nordic Walkingu – Barlinek. Trasa nr 1 (duża pętla) o dlugości 4,5 km – czas przejścia ok. 1h10′ , różnica wzniesień ok. 50m . Trasa nr 2 (mała pętla )o długości 2,8km – czas przejścia ok.45′ , różnica wzniesień ok.40m . Obie trasy w całości przebiegają przez teren leśny o miękkim podłożu pozwalającym na marsz bez gumowych nakładek na końcówki kijków . Trasy o średnim stopniu trudności, ciche i spokojne.
Atrakcje na trasie: Polana Jahna, dolina rzeki Regi – obszar Natura 2000, las łęgowy i rozlewiska, Wzgórze Rolanda, pomnik Friedricha Ludwiga Jahna .
Szlak kajakowy Rzeki Regi stanowi jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Na całej niemal długości brzegi porasta las lub zadrzewienia łąkowe. W górnym biegu rzeki bystry nurt i wąskie koryto sprawiają, że Rega ma charakter górski. Natomiast w dolnym biegu płynie leniwie szerokim korytem. W każdą niedzielę od 30 maja do 30 sierpnia organizowane są jednodniowe spływy kajakowe na odcinku Prusinowo – Łobez (12 km), zakończone ogniskiem integracyjnym.

Krajobraz
Ukryte wśród lasów liczne jeziora i oczka wodne są atrakcją zarówno dla amatorów sportów wodnych, jak i dla wędkarzy. W łobeskich rzekach i jeziorach żyje wiele gatunków ryb. Na sympatyków wędkowania czekają pstrąg, szczupak, karp, lin, leszcz, sum, troć i węgorz.
Sport i rekreacja ruchowa zajmują w życiu mieszkańców gminy bardzo ważne miejsce. Promocją sportu i modą na zdrowy styl życia zajmują się liczne organizacje i kluby sportowe.

Najbardziej popularnymi dyscyplinami sportowymi w środowisku łobeskim są: piłka nożna, lekka atletyka, jeździectwo, koszykówka, siatkówka, szachy i badminton.
Gmina posiada dobrze zabezpieczoną bazę z zakresu kultury fizycznej. Główny obiekt to stadion miejski wyposażony w 2 boiska piłkarskie (główne oraz boczne –treningowe), na stadionie znajdują się również dwa korty tenisowe. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają także do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową oraz boisko Orlik.
Znaczna część wydarzeń kulturalnych w Łobzie skupia się wokół Łobeskiego Domu Kultury. W jego ofercie repertuarowej są liczne imprezy, spektakle, kabarety i koncerty. Stałe i uznane miejsce wśród wydarzeń kulturalnych Łobza zajmują Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych i Big Bandów oraz Dni Łobza.

 

Komentarze

0
Brak komentarzy.