Cieszanów – niewielkie miasto (ok. 2 tys. mieszk.) i siedziba gminy miejsko-wiejskiej w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim. Leży w południowo-wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą, a zarazem Unii Europejskiej i NATO.Od przejścia granicznego Budomierz-Hrusziw oddalony jest o 24 km. Na rynku miasta rozwidlają się drogi wojewódzkie nr 865 Jarosław-Bełżec i nr 863 do

Miasto ulokowało się po prawej stronie rzeki Brusienki. Leży na 50°14´ szerokości geograficznej północnej i 23°09´ długości geograficznej wschodniej.

Cieszanów jest typowym miastem pogranicza, w którym przenikają się wpływy trzech wielkich kultur, które jeszcze do drugiej wojny światowej współtworzyły krajobraz wschodniej Polski. Miasto i okolicę zamieszkiwali w przemieszaniu Polacy i Ukraińcy oraz Żydzi, tworząc swoistą mozaikę języków, religii, kultur i obyczajów. O dawnej wielokulturowości świadczą zachowane cerkwie, dziś przeważnie użytkowane jako kościoły, a także nagrobki i krzyże cmentarne różnych obrządków.

Impreza promocyjna

Północne obszary Gminy Cieszanów usytuowane są na skraju Roztocza i graniczą z masywem Puszczy Solskiej. To tu położony jest jeden z najciekawszych w tej części Polski rezerwatów przyrody „Jedlina” chroniący starodrzew jodłowy. Jest to teren typowo rolniczy, brak tu wielkich zakładów przemysłowych. Piękno przyrody i dziedzictwo kulturowe w postaci cennych zabytków, a także bogata oferta atrakcji zachęcają do spędzenia tu wolnego czasu.

ATRAKCJE DLA TURYSTÓW
Na terenie gminy powstało kąpielisko „Wędrowiec”, którego lustro wody ma 4 ha, jest plaża, parking, wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. W pobliżu wybudowano całoroczne lodowisko, jest to nowoczesny obiekt z taflą o pow. 620 m2 wykonany z syntetycznych paneli polietylenowych. Obiekt jest w pełni zadaszony i oświetlony, co umożliwia korzystanie z niego bez względu na porę roku, oraz panująca na zewnątrz aurę. Na lodowisku znajduje się również wypożyczania łyżew.

W Cieszanowie znajdziemy nowoczesne obiekty sportowe: boiska do piłki nożnej, piłki ręcznej i siatkówki, korty tenisowe, skatepark, kompleks boisk sportowych „Orlik” i pełnowymiarowy stadion sportowy ze sztuczną nawierzchnią w Dachnowie. Dla miłośników rowerów przygotowano ścieżki rowerowe o długości 70 km, są to cztery oznakowane pętle o trasach różnej długości, wyposażone w punkty przystankowe oraz kontenery socjalne. Zadbano również o bazę noclegową, na gości czeka 11 nowoczesnych domków letniskowych z zapleczem kuchennym i sanitarnym.

Domki letniskowe

ZABYTKI
Na terenie Gminy Cieszanów znajdziemy wiele zabytków architektury sakralnej. Najważniejszym jest unikatowa, jedna z najstarszych w Europie drewniana cerkiew w Gorajcu z 1586 roku. Na szlaku cerkwi drewnianych znajdują się świątynie w Chotylubiu, Kowalówce i Dachnowie. Warto zobaczyć również cerkwie murowane w Cieszanowie, Nowym Siole, Niemstowie oraz w Starym i Nowym Lublińcu. Przez obszar Gminy Cieszanów prowadzi fragment Szlaku Jana III Sobieskiego, który w 1672 r. pod Cieszanowem rozbił zagon tatarski. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1883 roku mieszkańcy Cieszanowa ufundowali pomnik, który po dziś dzień zobaczyć można przy wjeździe do miasta od południa. Każdy kto odwiedza naszą Gminę powinien obejrzeć betonowe schrony bojowe historycznej „Linii Mołotowa” z 1940 roku, umiejscowione w okolicach Nowego Sioła, Dachnowa, Chotylubia i Rudki. Wiedzie po nich ścieżka rowerowa „Szlakiem fortyfikacji Linii Mołotowa”.

WYDARZENIA
Najważniejszym cyklicznym wydarzeniem odbywającym się w sierpniu, w Cieszanowie jest CIESZANÓW ROCK FESTIWAL, jedna z większych imprez muzycznych w kraju, o zasięgu ogólnopolskim ale również międzynarodowym. Ma swój oryginalny, niepowtarzalny charakter oraz atmosferę, która sprawia, że co roku rzesze nie tylko młodych ludzi przyjeżdżają do Cieszanowa. W tegorocznej edycji zagrają takie gwiazdy jak HELLOWEEN, KREATOR, THE ANIMALS & FRIENDS, COMA, PIDŻAMA PORNO, KUKIZ I PIERSI, ELEKTRYCZNE GITARY oraz wiele innych. Jednak Festiwal to nie tylko koncerty, to także wiele atrakcji w ramach NGO City, czyli warsztaty muzyczne, turnieje sportowe, czy możliwość wzbogacenia domowej biblioteczki o ciekawe książki, dzięki kultowej akcji UWOLNIJ KSIĄŻKĘ. To szansa na poznanie świetnych ludzi i spędzenie wolnego czasu w malowniczej miejscowości na skraju Roztocza.

Cieszanów Rock Festiwal

Ciekawym wydarzeniem, promującym zdrowy tryb życia oraz rozwój lokalnej grupy biegowej RUNNERS CIESZANÓW jest bieg uliczny „Cieszanowska 10” na dystansie 10 km. Mocną dawkę adrenaliny i niezapomnianą zabawę zapewniają także zawody paintballowe. W ofercie wydarzeń sportowych znajdziemy również: zawody nordic walking, turniej tenisa ziemnego czy turniej piłki plażowej. Organizowane są również spektakle teatralne, wieczory kabaretowe, czy konkursy recytatorskie. Na terenie gminy działają liczne organizacje pozarządowe, koła gospodyń, Miejska Orkiestra Dęta, Kapela Ludowa „Sokoły” a także Zespół Śpiewaczy.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Gminy Cieszanów. Dobra zabawa na licznych imprezach kulturalnych, odkrywanie tajemnic przeszłości i leśne wędrówki – to wszystko czeka na gości.

 

Komentarze

0
Brak komentarzy.